V oblasti duchovních praktik stojí kundaliní jóga jako hluboká a transformační cesta k sebeobjevování a seberealizaci. Je to prastará praxe, jejímž cílem je posílit tělo, ducha a duši tak, aby se v nás mohla bezpečně „odvinout“ dřímající energie, známá jako kundaliní. Prostřednictvím kombinace fyzických pozic, dechových cvičení, meditace a recitace manter nabízí kundaliní jóga cestu k fyzickému zdraví, duševní harmonii a rozšířenému vědomí. Jak by se kundaliní jóga dala zběžně popsat pro začátečníky?
Odhalení tajemství: Různé myšlenkové školy
Když se noříme do světa kundaliní jógy, setkáváme se s různými myšlenkovými školami – každá se svým jedinečným pohledem a přístupem k této prastaré praxi a vlastním souborem učení a technik, díky nimž je kundaliní jóga bohatou mozaikou moudrosti a vhledů.
Tradiční přístup: Kundaliní jóga podle Yogi Bhajana
Jednou z nejvlivnějších postav v šíření Kundaliní jógy na Západě je Yogi Bhajan. Tuto praxi začal šířit ve Spojených státech koncem 60. let 20. století a založil nadaci 3HO (Healthy, Happy, Holy Organization). Yogi Bhajan zdůrazňuje důležitost každodenní sádhany (duchovní praxe), která zahrnuje specifické krije (sestavy pozic) a meditace k bezpečnému probouzení energie kundaliní.
Moderní inovátoři: Rozšiřování hranic kundaliní jógy
Zatímco učení Yogi Bhajana tvoří základ kundaliní jógy na Západ, objevilo se několik moderních inovátorů, kteří do směsi přidali své vlastní jedinečné perspektivy a praktiky. Například Gurutej, Gurmukh Kaur Khalsa, Guru Jagat a Maya Fiennes patří mezi vlivné osobnosti, které popularizovaly kundaliní jógu prostřednictvím svých seminářů, knih a online platforem. Přizpůsobili praxi tak, aby vyhovovala potřebám moderního světa, a zpřístupnili ji širšímu publiku.
Pozitivní účinky kundaliní jógy vychvalují i některé celebrity jako Russell Brand, Gwyneth Paltrow, Alicia Keys či Miranda Kerr.
Vydejte se na cestu kundaliní jógy
Praktikování kundaliní jógy si žádá disciplínu a otevřenou mysl. Zde je několik rad, které začátečníkům pomohou zorientovat se v této transformační praxi.
Pravidelné cvičení (sádhana)
Pokud jde o kundaliní jógu, a vlastně jakoukoliv snahu o změnu, klíčové jsou pravidelnost a důslednost. Vyhraďte si na cvičení každý den konkrétní čas, nejlépe brzy ráno, ještě než započnete své každodenní činnosti, a vytvořte si příjemný prostor, kde se můžete ponořit hluboko do sebe.
Pouze pravidelnou praxí se mohou dostavit citelné účinky, kterých si zpravidla všimnete zpětně. K tomu je dobré vést si deník s krátkými záznamy o tom, jakou kriju a meditaci jste cvičili a jak jste se cítili, těsně po praxi, a poté třeba také večer stejného dne.
Nenechejte se odradit vysokými nároky, které třeba můžete zpočátku mít, ať už na svůj výkon, intenzitu krije nebo ideální uspořádání prostoru, kde cvičíte. Mnoho let jsem praktikovala mezi kuchyňskou linkou a jídelním stolem, v jednopokojovém bytě o dvaceti metrech čtverečních, kde v brzkému ránu ještě stále spal můj manžel a na mou podložku občas ulehla naše zlatá retrívřice.
Požádejte o radu zkušenou učitelku či učitele
Kvalifikovaní učitelé kundaliní jógy mohou poskytnout cenné rady a podporu na vaší cestě. Mohou vám pomoci porozumět nuancím praxe, poradit s úpravou pozic, doporučit meditaci a nabídnout rady na základě vašich individuálních potřeb.
Výborným zdrojem informací o kundaliní józe v České republice jsou stránky www.3ho.cz a www.kundalinijoga.cz. Měla by zde být i interaktivní mapa s možností vyhledat učitelku KJ ve svém okolí. (Je možné, že v době publikace tohoto článku, srpen 2023, budou weby fungovat v omezeném režimu. Ale zcela určitě si tyto dvě adresy uložte do budoucna.)
Hluboké účinky dýchání
Dechová cvičení, známá jako pránájáma, hrají v kundaliní józe důležitou roli. Techniky jako typický dech ohně (rychlé, rytmické dýchání) pomáhají aktivovat a usměrňovat energii. Cvičte tyto techniky s plnou pozorností a prozkoumejte jejich hluboké účinky na tělo a mysl.
Podívejte se na rozmanitost dechových technik v kundaliní józe.
Ponořte se do meditace a zpěvu manter
Meditace je nedílnou součástí kundaliní jógy, která vám umožňuje nacházet způsoby, jak zkrotit svou „opičí“ mysl a spojit se se svým vnitřním, autentickým já. Prozkoumejte různé meditační techniky, včetně tiché meditace, řízené meditace a meditace s mantrou.
Mantry, opakující se posvátné zvuky, pomohou soustředit mysl a pozvednout vaše vědomí. V kundaliní józe existují tzv. celestiální komunikace, což je meditace propojující pohyb a zpěv. Je to účinná, příjemná a obohacující technika, která baví nejen dospělé, ale i děti.
Variace kundaliní jógy
Původně učil Yogi Bhajan kundaliní jógu jako praxi pro dospělé. S tím, jak se kundaliní jóga šířila a rozvíjela se dnes můžeme setkat s jejími úpravami pro děti ve formě dětské jógy, přizpůsobení pro lidi s nejrůznějšími potřebami a omezeními a také jejím terapeutickým uplatněním.
Závěr: Přijměte vnitřní cestu
Kundaliní jóga je hluboká a transformační praxe, která nás zve, abychom se vydali na cestu sebeobjevování, sebeléčení a duchovního růstu. Prozkoumáním různých myšlenkových proudů, následováním základních principů a inspirací od zkušených učitelek a učitelů se můžete vydat na svou vlastní vnější i vnitřní cestu vitality a duchovního růstu.