Svoboda v kundaliní józe. Jaké máme možnosti? 🍎

Kundaliní jóga – jóga vědomí a uvědomování

Na učitelském výcviku kundaliní jógy pro učitele nás bedlivě učí, jak můžeme či spíše nemůžeme upravovat krije a meditace. Naše svoboda tkví v tom, že můžeme všechny cviky zkrátit o stejnou, poměrnou část. Byli jsme vedeni k tomu pohybovat se v přesně vymezeném rámci, jak jej předal Yogi Bhajan.

Kundaliní jóga se někdy nazývá jógou vědomí. A je pravda, že z jógových škol velmi jasně vede k uvědomování si účinků jednotlivých cviků, celé sestavy i meditací. Po dlouhodobé praxi kundaliní jógy jsem byla schopna vnímat i například hathajógu mnohem citlivěji. Vnímat její energetické účinky.

Terapeutická kundaliní jóga

Na studiu terapeutické kundaliní jógy nás učí, jak s krijemi svobodně pracovat podle našeho vědomého a terapeutického záměru. Mnohem volněji volíme časy, jednotlivé cviky, můžeme měnit pořadí, způsob provedení i například dechový vzorec. Zde se necháváme inspirovat dalšími terapeutickými školami a technikami.

Stačí nám to? Dá se vykročit, pohnout, protáhnout ještě někam dále? Co dalšího se dá objevit s kundaliní jógou?

Shakti dance

Jednou z možností, kterou nemohu nezmínit, je „shakti dance“. Jakási uvolněnější, taneční, rozvlněná variace kundaliní jógy, kterou propracovala Sara Avtar. Vnímám, že jako žena cítila potřebu vymanit se z mužské tradice ostrých úhlů, zaťatých svalů a přísně kontrolovaného pohybu, která vyhovuje maskulinně naladěné praxi.

Somatika a vývojové pohyby

Jednou z osvobozujících a objevování hodných cest jsou různé somatické techniky, kdy pracujeme s tím, jak je tělo prožívané, zkušenostně zakoušeno, a nedíváme se na něj pouze zvenku jako na objekt. Možnost změny pak vychází z prožitku, ze zkušenosti – nikoliv z rozumového poznání – ne „pochopila jsem to“, nýbrž „prožila jsem to, zakusila, uchopila jsem to skrze zkušenost“.

Inspiraci a cestu můžeme hledat například v embryologii a vývojových pohybech. To bude nejspíš jedním z klíčových směrů zkoumání na prožitkovém semináři Hora hoře, moře žalu – rozpouštění smutku. Kundaliní jóga jako pohyb, tělo, vědomí a svoboda. Každá bolest, fyzická i emoční, je příležitosti k objevování lehkosti. Každé trápení na nás naléhá jako příležitost ke zkoumání.

Jaká je vaše svobodná cesta s kundaliní jógou?

  • Joga a fascie - Metoda Faszio
  • Všechny události

  • Events in English with Czech translation

  • Napište nám